بازیگران

چرا چهره الناز شاکردوست انگ بازی در نقش زن‌داداش «ریگی» بود؟

نقش و فیلم الناز شاکردوست
334

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، نرگس آبیار از سال ۱۳۹۱ که اولین فیلمش «اشیا از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیک ترند» را ساخت تا امروز در مدتی در حدود نیم دهه راهی را طی کرده که برای برخی کارگردانان ممکن است سال‌ها طول بکشد. او با فیلم دومش «شیار ۱۴۳» توجه‌ها را به خود جلب کرد و موفقیت بزرگی را به ویژه نزد منتقدان تجربه کرد، اما جایزه داخلی بزرگی را برایش به ارمغان نیاورد. اما فیلم آخرش، «شبی که ماه کامل شد» بر خلاف فیلم‌های قبلی هم جوایز متعددی برای او به ارمغان آورد. آبیار در «شبی که ماه کامل شد» توانسته از زاویه تاثیر گذار به ماجرای فرقه جندالله و سرکرده‌اش، عبدالمالک ریگی، نزدیک شود و تصویری باور پذیر از سوژه‌اش ارائه کند.


برای مطالعه بیشتر: بهترین سریال های خارجی از نظر بینندگان [ آپدیت 2021 ]


در مصاحبه پیش رو در مورد این فیلم و جنبه‌های مختلفش با نرگس آبیار به گفتگو نشسته‌ایم.

خانم آبیار! شما جایی گفته بودید قبل از این که طرح فیلم نامه شبی که ماه کامل شد به شما پیشنهاد شود اساسا به پرداختن به مسئله رادیکالیسم مذهبی علاقه پیدا کرده بودید و سفر‌هایی به کمپ‌های نگهداری از آوارگان سوری در آلمان کرده بودید.

 فیلم و جنبه‌های مختلفش

این مسئله برای شما به عنوان یک فیلمساز فی نفسه چه جذابیت دراماتیکی داشت؟

نگاه رادیکال در هر معنایی برای من دغدغه بود. نه فقط سلفی‌ها که در مسیحیت و یهودیت و حتی بودیسم هم نگاه افراطی سابقه دارد و وجود دارد. هرجایی که ایدئولوژی و قدرت در کنار هم قرار می‌گیرند به هرحال افراطی گری به شکلی دیده می‌شود. بر اساس همان سفر‌هایی که به آن‌ها اشاره کردید من طرح‌هایی هم نوشتم که خیلی جذاب هستند، ولی این فیلم‌ها، چون به شخصیت‌های غیرایرانی می‌پرداخت احتمالا برای مخاطب ایرانی جذابیتی نداشت. این بود که این سوژه برای من موقعیت خوبی فراهم می‌کرد که به موضوع مورد علاقه‌ام بپردازم.

از دست ندهید
معرفی سریالهای طنز مهران مدیری در تلویزیون و نمایش خانگی

ظاهرا قبل از طرح «شبی که ماه کامل شد» طرح دیگری به شما پیشنهاد شده بود که محوریتش بر دستگیری عبدالمالک ریگی بود و شما این طرح را نپذیرفته بودید دلیلش چه بود؟


بیشتر بخوانید،بیشتر بدانید: نقد و خلاصه داستان فیلم روانی (Psycho) هیچکاک | شاهکار جنون و وسوسه


این طرح وجود داشت، ولی به من پیشنهاد نشده بود. صرفا در جا‌هایی مطرح بود که چنین فیلمی ساخته شود. اگر هم به من پیشنهاد می‌شد قطعا من نمی‌پذیرفتم، چون برایم جذابیتی نداشت. این قدر مستقیم سراغ یک موضوع رفتن اساسا روش و سبک من نیست.

چه قدر در نوشتن فیلم نامه به واقعیت وفادار بوده‌اید و چه قدر در واقعیت دست برده‌اید؟ تمام نقاط عطف فیلم نامه مستندند؟

بله تمام اتفاقات مهم این فیلم واقعی است و ما فقط در جزئیات دخل و تصرف کرده‌ایم. من در روند تحقیقات اطلاعات زیاد و جذابی در مورد جندالله، عبدالمالک و عبدالحمید به دست آوردم، ولی سعی کردم برآیند منطقی این اطلاعات را در فیلم نامه استفاده کنم. من مطمئن نیستم که عبدالحمید واقعا شعر هم می‌گفته یا نه.

شما به فیلم‌های بازجویی عبدالمالک یا جزئیات پرونده‌ها هم دسترسی داشتید؟

نقش های النازشاکردوست

نه! فقط یکسری فیلم از مصاحبه با ریگی را دیدم و فیلم‌های دیگری از پرس تی وی و یک جای دیگر در اختیار ما گذاشتند در مجموع بیش‌تر این فیلم‌ها در دسترس عموم هست. یکسری فیلم دیدیم که در مورد چند گروه مشابه در پاکستان بود و دیدنش واقعا دردناک بود یا فیلمی دیدیم که چطور جندالله وارد یک پاسگاه می‌شود و در کمال خونسردی وارد خوابگاه سربازان می‌شود و سرباز‌ها را از خواب بیدار می‌کند و به جای دیگری می‌بردشان. بعد‌ها من استفاده‌هایی از این فیلم‌ها در فیلمم کردم.

از دست ندهید
بیوگرافی کامل شخصی و هنری امین حیایی

به نظر شما «شبی که ماه کامل شد» یک عاشقانه است یا یک تریلر تروریستی؟

به نظر من فیلمی با یک تم انسانی است. مرکز توجه من در فیلم مسخ شدن عبدالحمید توسط ایدئولوژی برادرش است.


این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: معرفی سریالهای طنز مهران مدیری در تلویزیون و نمایش خانگی


مثلث سرنوشت ساز بازیگری فیلم شما شامل فرشته صدرعرفایی، هوتن شکیبا و آرمین رحیمیان است، ولی الناز شاکردوست نقطه ضعف تیم بازیگری شماست.

چه چیزی او را خاص می‌کرد برای سپردن این نقش؟

با شما موافق نیستم. الناز شاکردوست چهره زیبایی داشت برای نقشی که من می‌خواستم و چهره‌اش کمی بدوی و وحشی هم بود که باز برای این نقش لازم بود. من می‌خواستم یک دختر جنوب شهری بسازم و این نقش انگ الناز بود. بازی‌اش هم خیلی به اندازه بود در این فیلم. او قرار بود یک دختر جنوب شهری از یک خانواده معتدل مذهبی را بسازد که ساخته است.

فیم شبی که ماه کامل شد

شاید این واکنش شما به دلیل پیشینه الناز شاکردوست در فیلم‌های سینمای بدنه باشد. فکر می‌کنم تماشاگر عام هم وقتی ببیند بازیگری مثل الناز شاکردوست چه قدر تلاش کرده تا نقش متفاوتی را ایفا کند، جذب فیلم شود. بازی الناز در سکانس آخر به نظرم درخشان بود و در کل فیلم، بازی‌اش به اندازه بود و این هنر بزرگی است برای بازیگر که به جای ترک تازی، به اندازه بازی کند. مهران احمدی هم در نفس همین طور بود.


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: همگناه در چه مواردی خوب عمل کرد و در چه چیزهایی خراب کرد؟

از دست ندهید
معرفی بازیگران شبکه‌ی نمایش خانگی و تمام ستارگانش، از آهنگی «شباهنگی» تا عزتی «زخم کاری»

حساسیتی روی فیلم اعمال نشد؟

چرا در آن صحنه‌ای که برادر کوچک عبدالحمید در درگیری با نیرو‌های امنیتی کشته می‌شود به ما گفته شد بهتر است چنین صحنه‌ای در فیلم نباشد، ولی نمی‌شد این را حذف کنیم، چون کشته شدن برادر عبدالحمید نقش مهمی در افراطی شدن او داشت.

خودتان آینده کاریتان را چگونه می‌بینید؟

سیمرغ فجر

خب حالا دیگر سیمرغ کارگردانی جشنواره فیلم فجر را گرفته‌ام و دلم می‌خواهد فیلم بعدی‌ام فیلمی بسیار شخصی‌تر باشد. برایم مهم نیست که فیلم بعدی‌ام خیلی آوانگارد باشد و خیلی هم مخاطب پسند نباشد. ممکن است عده‌ای از این حرف من نگران شوند، ولی شاید الان وقتش باشد فیلمی خیلی دلی‌تر بسازم و به مناسبات اقتصادی سینما فکر نکنم، چون فکر می‌کنم از دل این کارهاست که سینمای من جلو می‌رود و پیشرفت می‌کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با هره الناز شاکردوست انگ بازی در نقش زن‌داداش «ریگی» آشنا شدید.همچنین از نقش های آن آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

این مقاله را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://u.to/E8cQHAhttps://tinyurl.com/3acxdz8s
https://zi0.ir/vB2ouhttps://cutt.ly/JShFCi2
https://is.gd/EJ0m0Ahttps://b2n.ir/k46174

دیدگاهتان را بنویسید