سریال های محبوب

نقد وبررسی بهترین سریال های ایرانی جدید و نمایش خانگی و ویدیو

سریال ایرانی
603

سریال ایرانی و تماشای آن یکی از سرگرمی های خانوادگی است. چرا که سریال های ایرانی علاوه بر نزدیک بودن به فرهنگ و آداب و رسوم ما دارای مضامینی مناسب برای گذراندن اوقات فراقت با خانواده هستند. عاوه بر سریال های صدا و سیمای ایران می توان به تماشای سریال های نمایش خانگی ایرانی نیز پرداخت. البته تهیه سریال های نمایش خانگی ایرانی مستلزم پرداخت هزینه است. بر همین اساس در این سری نقد و برسی میزبان فا مگ سعی کردیم بهترین سریال های محبوب ایرانی که شامل دو دسته بندی نمایش خانگی و سریال های ایرانی پخش شده در صدا و سیما هستند را به صورت یک لیست جامع ارائه کنیم. بدین ترتیب می توانید با سریال های جدید ایرانی آشنا شده و در صورت تمایل سریال جدید ایرانی پخش خانگی را تهیه نموده یا سریال های صدا و سیما را به صورت رایگان تماشا کنید.


برای مطالعه بییشتر: معرفی ۱۵ ورزشکار که به بازیگران حرفه‌ای در سینمای آمریکا تبدیل شدند


سریال ایرانی

سریال های ایرانی را می توان به دو گروه تقسیم بندی کرد. سریال هایی که در صدا و سیما ساخته می شوند و بودجه و امکانات آن سازمان را دارند و سریال هایی که در شبکه نمایش خانگی تهیه می شوند و عمدتا سرمایه گذار آنها افراد حقیقی یا حقوقی غیر از سازمان صدا و سیما و نهادهای زیرمجموعه آن هستند. به همین دلیل در این مقاله از مزبان فا مگ 30 تا از بهترین سریال های ایرانی هم در بخش نمایش خانگی و هم سریال های ایرانی منتشر شده در سیما را به شما معرفی می کنیم.

بهترین سریال های نمایش خانگی ایرانی

بهترین سریال های نمایش خانگی ایرانی

در چند سال اخیر به خاطر افزایش پلت فرم های پخش فیلم و سریال و سرویس های مختلف اشتراک و انتشار ویدئو، خیلی از تهیه کنندگان فیلم ها تصمیم گرفته اند تا سریال هایی با موضوعات مختلف در شبکه نمایش خانگی منتشر کنند. از آنجایی که برخی از محدودیت ها در شبکه نمایش خانگی وجود ندارد، بیشتر فیلم سازان از آن استقبال کرده اند. به طوری که در ادامه خواهید خواند خیلی از کارگردانان و بازیگران تلویزیونی وارد این فضا شده اند. البته همیشه بحث تامین مالی این سریال ها هم داستان خودش را دارد. سرمایه گذاری که بعضا اختلاسگر هم از آب در می آیند. در این میان چندین سریال نمایش خانگی از نگاه مردم جزو بهترین ها شناخته شده اند و امتیازات بالایی را در رسانه های مختلف کسب کرده اند. در ادامه به معرفی سریال های جدید ایرانی پخش خانگی خواهیم پرداخت. 15 تا سریال اول سریال های شبکه نمایش خانگی و 15 سریال دوم، سریال های ایرانی صدا و سیما هستند.

بهترین سریال های ایرانی صدا و سیما

سریال های ایرانی صدا و سیما براساس بودجه ای که برای ساخت آنها در نظر گرفته می شود، تقسیم بندی می شوند. بهترین های آنها هم سریال هایی هستند که به عنوان سریال های الف ویژه، الف فاخر و یا الف شناخته می شود. به عبارت دیگر هر چه تعداد پروداکشن ها، لوکیشن ها، بازیگرها و .. بیشتر باشد در زمره الف ها قرار می گیرند. این سریال ها عمدتا سریال هایی طولانی، تاریخی و یا بیوگرافی هستند و بودجه ای بسیار زیاد دارند.

از دست ندهید
معرفی جدیدترین و بهترین سریال های خارجی (آپدیت شد)

این مقاله هم برایتان شاید مفید باشد: بهترین بازیگران مرد هالیوود


پس از مطالعه این مقاله خودتان درخواهید یافت که آیا سریال های نمایش خانگی بهتر هستند و معنا و مفهوم دارند یا سریال های صدا و سیما؟ آیا شما بعد از دیدن سریال های نمایش خانگی چیزی به معلومات یا دانشتان اضافه می شود یا سریال های الف تلویزیون؟ آیا حاضرید سریال های شبکه نمایش خانگی را با فرزندانتان ببینید یا نه؟ آیا اصلا سریال های نمایش خانگی مفهوم دارند یا فقط جذابیتی کاذب و هیجانی تقلیدی از سریال های ترکی و غربی را به نمایش می گذارند؟ قضاوت با خودتان! سریال های ایرانی همچون هزاردستان، در چشم و باد، سریال های ایرانی بیوگرافی همچون روزگار قریب، شهریار و… هیچگاه فراموش نخواهند شد.

1- زخم کاری Mortal Wound

زخم کاری

از سال 1394 شاهد ظهور یک کارگردان با استعداد در سینما بودیم. محمد حسین مهدویان کارگردان دهه شصتی سینمای ایران پس از فیلم های سینمایی ایستاده در غبار، ماجرای نیمروز، لاتاری، درخت گردو و حتی فیلمی کمدی به نام شیشلیک، وارد دنیای نمایش خانگی شد و سریالی به نام زخم کاری در ژانر جنایی ساخت. داستانی که برگرفته از رمان مشهور بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی زاد است.

سال ساختژانرتعداد فصلتعداد قسمت هاکارگردانپخش
1399اجتماعی-جنایی115محمد حسین مهدویانهنر اول

خلاصه: مالک مالکی جزو مدیران رده بالای یک شرکت معتبر صادرات نفت است. ریاست این شرکت در اختیار فردی به نام نعمت ریزآبادی است. ریزآبادی، مالکی را موظف می کند که یک قرارداد بسیار بزرگ با شرکتی نروژی ببندند. اما مالکی پول دریافتی از این قرارداد را به جای این که به حساب شرکت بریزد، به حساب خودش می ریزد و سر ریزآبادی کلاه می گذارد و در یک فرصت مناسب او را به قتل می رساند. اما پلیس علت مرگ ریزآبادی را مصرف زیاد مواد مخدر تشخیص می دهد تا اینکه…


بیشتر بخوانید،بیشتربدانید: کمدین های مشهورآمریکایی از گذشته تا حال


سریال ایرانی زخم کاری

سریال ایرانی زخم کاری از قسمت 3 به بعد مورد توجه عموم قرار گرفت و توانست طبق آمار فیلیمو، بیش از 99 درصد رضایت مخاطبان را کسب کند. یکی از بزرگترین حواشی سریال مربوط به نام رمانی است که داستان سریال از آن اقتباس شده است. بیست زخم کاری کتابی است که نشر چشمه در سال 94 موفق به کسب مجوز انتشار آن شد. اما در سال 99 مجوز انتشار آن لغو شد! همین موضوع باعث ایجاد یک کشمکش بین سازندگان این سریال با وزارت ارشاد و حتی ساترا (سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر) شد.

وزارت ارشاد و سازمان سینمایی رسما از محتوای سریال به خاطر تکرار مکرر استعمال دخانیات و مشروبات الکلی، از ساترا و تهیه کنندگان فیلم شکایت کردند. البته سیگار کشیدن مکرر با دهانی کج و دود زیاد و خیره شدن به افق! به سبک کیلین مورفی در سریال پیکی بلایندرز و یا کیانا ریوز در فیلم کنستانتین، خیلی خیلی کلیشه ای شده است

آیا سریال Mortal Wound را ببینیم؟

اگر نمایشنامه مکبث را خوانده باشید در خواهید یافت که در واقع این سریال جدید ایرانی از این نمایشنامه هم الهام گرفته است. شخصیت های سریال جدید ایرانی زخم کاری را می توان با نمایشنامه مکبث نیز متقارن دانست. نعمت ریزآبادی به شدت آدم را یاد پادشاه دانکن، مالک شبیه خود مکبث و سمیرا شبیه به لیدی مکبث هستند!

از دست ندهید
معرفی جدیدترین و بهترین سریال های اکشن دنیا و بررسی امتیاز آنها

سریال های مشابه با سریال زخم کاری

سریال های ایرانی دیگری نیز وجود دارند که از لحاظ محتوا شبیه سریال جدید ایرانی زخم کاری هستند:


بیشتر بخوانید: بیوگرافی کامل شخصی و هنری امین حیایی


 • ساختمان 85: ماشین یکی از اهالی ساختمان 85 به دیوار پارکینگ برخور می کند. یک جسد در لابه لای دیوار پارکینگ وجود دارد.
 • سقوط آزاد: یک گروه خلافکار، سعی دارند با روش های کامپیوتری و دیجیتال امنیت کشور را از بین ببرند. اما پلیس وارد ماجرا می شود.
 • میکائیل: میکائیل به عنوان یک پلیس سختکوش قصد دارد نظم و آرامش را در منطقه برقرار سازد.

2- قورباغه The Frog

 قورباغه The Frog

اولین تجربه کارگردانی هومن سیدی در شبکه نمایش خانگی، تجربه ای متفاوت و البته پرحاشیه بود. سریال جدید ایرانی قورباغه با سبک و سیاقی متفاوت از دیگر سریال های نمایش خانگی، یکی از سریال های ایرانی محبوب در زمستان 1399 محسوب می شود. هومن سیدی نشان داد که یک استعداد قابل احترام در عرصه فیلم و سریال سازی است و می تواند سریال های رازآلود جالبی بسازد. البته برخی از حرکاتش (و بعضا داستان هایش) تکراری و کلیشه ای و به عبارت دیگر تجاری است!

سال ساختژانرتعدادفصلتعدادقسمت هاکارگردانپخش
1398جنایی- معمایی115هومن سیدینماوا

خلاصه: داستان سریال جدید ایرانی قورباغه از دزدیدن یک اسلحه توسط سه جوان آغاز می شود. رامین، فرید و جواد اسلحه یک مامور انتظامی را سرقت می کنند. آنها با استفاده از این اسلحه قصد دارند از فردی به نام نوری سرقت کنند. نوری دوست دوران کودکی رامین بوده و حالا توانسته به شکل خیلی مرموزی ثروتمند شود. دزدی از خانه نوری باعث می شود تا اتفاقات زیادی برای این سه جوان بیفتد


درباره ی بهترین سریال های خارجی از نظر بینندگان [ آپدیت 2021 ] چه می دانید؟


حقایق سریال قورباغه

پس از ماجرای سرمایه گذاری فیلم سیزده توسط یک ابربدهکار بانکی، برای این سریال جدید ایرانی نیز نام یک سرمایه گذار مشکوک، دوباره بحث فساد در نمایش خانگی را بر سر زبان ها انداخت. دستمزد زیاد به بازیگران هم بر این شبهات افزود.پس از این ماجرا وقفه ایی که هم در زمان تصویربرداری (به علت شیوع کرونا) و هم به دلیل توقیف توسط سازمان های مربوطه افتاد، نیز جزو حواشی این سریال بود. قوه قضاییه مدعی بود که در هنگام ساخت و تامین اعتبار برای آن، فساد مالی صورت گرفته که باعث شد بعد از انتشار 3 قسمت، توقیف شود. اما پس از آن دوباره نمایش آن ادامه یافت تا یکی از خاص ترین سریال های نمایش خانگی لقب بگیرد. به نظر می رسد هومن سیدی قسمت اول سریال جدید ایرانی قورباغه را، تحت تاثیر فیلم فرانسوی نفرت ساخته باشد. به عبارتی کلیت داستان با الهام از این اثر متفاوت شکل گرفته باشد.

حتی صحبت هایی برای نمایش این سریال ایرانی در شبکه نتفلیکس هم شده بود، اما تهیه کنندگان آن با نتفلیکس به توافق نرسیدند!

از دست ندهید
معرفی و بررسی ۱۳ فیلم ورزشی برتر کودکان و نوجوانان در دهه‌ی ۹۰ میلادی

آیا سریال The Frog ارزش دیدن دارد؟

هومن سیدی نشان داده واقعا در ساخت ایده ها و نظریه پردازی آثارش متبحر است. اگر او به جای اینکه جوایزش را به مردی که لبخند را به لبها باز گرداند!!! تقدیم کند، روی ارتقای کیفی آثارش وقت بیشتری بگذارد قطعا کارگردان خوبی خواهد شد. این سریال جدید ایرانی را می توان یک تریلر جنایی معمایی نامید که به اندازه کافی هم، از عناصر درام در آن استفاده شده است. بازی خوب بازیگران هم مزید بر علت شده تا تماشای این سریال را به شما پیشنهاد دهیم.

سریال های جنایی و رازآلود مشابه سریال قورباغه

سریال های زیادی هستند که می توانیم آنها را مشابه قورباغه یک سریال جنایی و معمایی بدانیم.


بیشتر بخوانید: نقد و خلاصه داستان فیلم روانی (Psycho) هیچکاک | شاهکار جنون و وسوسه


 • تب سرد: شهاب کیانفر که پدرزن پولداری دارد و کارخانه اش نیز در آستانه ورشکستگی است، نقشه ای می کشد تا از پدرزنش پولی بگیرد.
 • حس سوم: سیما دارای قدرت عجیبی در بویایی است و می تواند بوی مواد مخدر را از فاصله ای زیاد هم تشخیص دهد. شوهر او قصد دارد با استفاده از این توانایی همسرش، از مردم اخاذی کند.
 • هوش سیاه: جمشید یک خلافکار نابغه کامپیوتر است که قصد خرابکاری دارد. اما سرگرد احمدی عزمش را جزم کرده تا او را دستگیر کند.

3- آقازاده Aghazadeh

سریال ایرانی آقازاده

یکی از پرحاشیه ترین سریال های نمایش خانگی سالهای اخیر، سریالی به نام آقازاده است که از اسم آن تا سکانس های مختلفش، حاشیه ساز بود. سریال جدید ایرانی آقازاده جزو جنجالی ترین سریال های ایرانی نیز محسوب می شود. اتفاقا همین جنجال ها باعث معروفیت و حتی تماشای این سریال در پلتفرم های مختلف شد.

سال ساختژانرتعدادفصلتعداد قسمت هاکارگردانپخش
1399اجتماعی-سیاسی129بهرنگ توفیقیسازمان هنری اوج

خلاصه: نیما یک فرد پرنفوذ است که با استفاده از رانت پدرش، از همه چیز سوء استفاده می کند. جاه طلبی های او پایانی ندارد و سعی دارد با زد و بندهای مختلف، همان راهی را برود که پدرش رفته است. حامد تهرانی نیز یک مامور امنیتی بسیار باهوش است که سعی می کند او را دستگیر کند. نیما وقتی متوجه می شود که قرار است پدرش به زودی به منسب وزارت برسد، تصمیم می گیرد یک پروژه بسیار بزرگ را در شمال کشور اجرایی کند. او در حین سفرهای متعدد به شمال، با دختری به نام راضیه آشنا می شود اما…

حواشی سریال آقازاده

اگر چه این سریال جدید ایرانی را سازمان هنری رسانه ای اوج (موسس شبه دولتی وابسته به نیروهای مسلح) ساخته است، اما باز هم با وزارت فرهنگ دچار سوء تفاهماتی شد! یکی از سکانس های این سریال درباره حضور یک فرد مسیحی در مشهد و در حرم بود که ابتدا حذف و سپس اضافه شد. از طرفی خیلی از بینندگان سریال اعتقاد دارند، در این سریال داستان کشته شدن همسر یکی از مسئولین اصلاح طلب سابق کشور نیز، به گونه ای شبیه سازی شده است. باورپذیری سریال هم تا حدودی سخت است. مثلا خود حامد تهرانی نیز فرزند یک مسئول است اما پراید سوار می شود!!! یا اینکه دختری مهریه اش را یک شکلات انتخاب می کند!!!

از دست ندهید
پرطرفدارترین و خاطره انگیزترین سریال های ماه رمضان

این مقاله شاید جالب باشد: چرا چهره الناز شاکردوست انگ بازی در نقش زن‌داداش «ریگی» بود؟


آیا سریال Aghazadeh ارزش دیدن دارد؟

داستانی به این حساسی، وقتی توسط سازمان اوج ساخته شود، حتما به اندازه کافی جالب خواهد بود. به همین دلیل دیدن این سریال ایرانی را پیشنهاد می کنیم. خوشحال می شویم در قسمت دیدگاه ها در پایین همین مقاله نظرات خود را در مورد این سریال جدید ایرانی با ما به اشتراک بگذارید.

سریال ها و فیلم های سینمایی مانند سریال جدید ایرانی آقازاده

این فیلم ها و سریال ها نیز موضوعات خاصی را ارائه می دهند:

 • زوج یا فرد: کمال شهری معاون وزیر بوده است اما فرزندش از جایگاه او سوء استفاده می کند و رانت های کلان می گیرد.
 • عصر یخبندان: منیژه و بابک در روابط زناشویی و عاطفیشان به مشکل خورده اند. منیزه با فردی پرنفوذ به نام فرید آشنا می شود.
 • خط ویژه: حساب یک فرد نوکیسه و پرنفوذ توسط جوانی هکر خالی می شود اما این مبلغ هنگفت اشتباها به حساب شخص دیگری واریز می شود.

4- سریال ایرانی ملکه گدایان Queen of Beggars

- سریال ایرانی ملکه گدایان

سریال جدید ایرانی ملکه گدایان نیز یکی از سریال های شبکه نمایش خانگی است که حسین سهیلی زاده کارگردان باسابقه تلویزیون ساخته است. حسین سهیلی زاده را با سریال های فاصله ها، دلنوازان، ترانه مادری و … به یاد داریم. این سریال به صورت اختصاصی از سامانه فیلیمو پخش شد.

سال ساختژانرتعدادفصلتعدادقسمت هاکارگردانپخش
1399درام- اجتماعی230حسین سهیلی زادهفیلیمو

خلاصه: البزر یک دانشمند ایرانی است که در آلمان با سارا آشنا می شود. آنها تصمیم می گیرند با هم ازدواج کنند و جشن عروسی شان را در ترکیه برگزار کنند. اما چند روز مانده به مراسم ازدواج، البزر خبردار می شود که پدرش در کما است. البرز اصلا دوست نداشته به ایران بیاید اما برای آخرین دیدار و احتمالا مراسم خاکسپاری پدر باید حضور داشته باشد. اگر چه مادرش کلا با بازگشت او به ایران مخالف است اما او به ایران می آید…

حقایق سریال ایرانی جدید ملکه گدایان

باران کوثری از جمله بازیگران این سریال بود که در حین فیلمبرداری به کرونا مبتلا شد. محمدرضا غفاری که در این سریال جدید ایرانی نقش آریا درخشان را بازی می کند سه قطعه از آهنگ های تیتراژ این سریال را خوانده است تا او نیز به جرگه بازیگرانی بپیوندد که خواننده می شوند. باید ببینیم او نیز مانند اکثر بازیگرخوانندگان! چند ماهی این کار را انجام داده و بعد به خاطره ای برایش تبدیل می شود یا نه؟


این محتوای مفید را هم مطالعه کنید: معرفی سریالهای طنز مهران مدیری در تلویزیون و نمایش خانگی


آیا سریال Queen of Beggars را ببینیم یا نه؟

باز هم مانند سریال مانکن سهیلی زاده با فرزاد فرزین همکاری می کند. شاید سهیلی زاده فکر می کند وجود یک خواننده در یک سریال مخاطبانش را افزایش دهد. به نظر سهیلی اده نیز بیشتر از اینکه به مفهوم و محتوا بپردازد، قصد داشته ظاهری فرینده به سریالش بدهد. به نظر شما حضور افرادی نابازیگر مثل فرزاد فرزین در یک سریال واقعا آن را جذاب می کند؟

از دست ندهید
بهترین فیلم های جهان؛ ۲۵ فیلم معروف دنیا که حداقل یک بار باید ببینید

سریال های درام مانند سریال ملکه گدایان

این سریال های ایرانی نیز در ژانر درام ساخته شده اند:

 • سفر سبز: دنیل که در آلمان بزرگ شده است برای یافتن خانواده خود به ایران بر می گردد.
 • فاصله ها: این سریال تفاوت نسل در دیدگاه ها، عقاید و رفتارها را مورد بررسی قرار می دهد..
 • تا ثریا: ثریا پرستاری که با یک سرهنگ ازدواج می کند. اما فرزند سرهنگ ویژگی های عجیبی دارد.

5- سریال ایرانی میخواهم زنده بمانم I Want to be Alive

 سریال ایرانی میخواهم زنده بمانم

سریال ایرانی جدید می خواهم زنده بمانم یکی دیگر از سریال های شبکه نمایش خانگی است که شهرام شاه حسینی آن را ساخته است. شاه حسینی در این سریال روی موضوعی حساس داستان را روایت می کند که نیروی انتظامی و کمیته های انقلابی دهه 60 در مرکز آن قرار دارند.

سال ساختژانرتعدادفصلتعدادقسمت هاکارگردانپخش
1399درام-اجتماعی220شهرام شاه حسینیفیلیمو

خلاصه: دهه شصت است. مدتیست که جنگ ایران و عراق پایان یافته است. زوج جوانی به نام های هما حقی و نادر در آستانه وصال قرار دارند و حالا روزهای خوش و شیرین زندگی در انتظار آنهاست. پدر خانواده یعنی آقای حقی راننده کامیون است و همه اعضای خانواده برای او احترام خاصی قائل اند. تولد پدر هم نزدیک است و تمام خانواده تصمیم می گیرند تدارکات جشن تولدی را مهیا کنند تا پدر غافلگیر شود. روز موعود فرامی رسد اما در میانه جشن چند مامور ادعا می کنند که در قسمت بار کامیون آقای حقی مواد مخدر کشف کرده اند و حالا او در مضیقه بسیار بزرگی قرار دارد. هما تمام تلاشش را می کند تا پدر را نجات دهند.

توقف سریال می خواهم زنده بمانم

همانطور که می دانید اغلب سریال ها، فیلم ها و آثار هنری که موضوع آن ها به هر شکلی با نیروهای مسلح در ارتباط باشند، باید در ابتدا از موسسه ناجی هنر مجوز بگیرند. اما به نظر این سریال این مجوزها را نگرفته است. البته تهیه کنندگان از تایید مجوزهای لازم صحبت می کنند اما نیروی انتظامی کلا این قضیه را انکار کرد. همین موضوع باعث ایجاد اختلاف نظرها شد و پخش قسمت هایی از آن به تعویق افتاد. البته برخی ها نیز کلیت موضوع داستان را عامل اصلی اختلاف نظرها می دانند!


بیشتر بخوانید: معرفی جدیدترین و بهترین سریال های خارجی (آپدیت شد)


سریال I Want to be Alive

انتخاب نام این سریال جدید ایرانی هم عجیب است. همانطور که میدانید فیلمی سینمایی به نام می خواهم زنده بمانم در سال 1373 با بازی فرامز قریبیان توسط ایرج قادری ساخته شده بود. حالا چه لزومی داشت که این نام برای این سریال انتخاب شود هم به اندازه کافی مبهم است!

سریال های نمایش خانگی مشابه با میخواهم زنده بمانم

سریال های ایرانی زیر نیز در ژانر درام در شبکه نمایش خانگی توزیع شده اند:

 • دل: آرش و رستا قصد ازدواج دارند اما ناگهان سر و کله نامزد سابق رستا پیدا می شود که …
 • جیران: داستان این سریال تاریخی در مورد جیران همسر ناصرالدین شاه است و روایت اندرونی دربار است!!!
 • زیره: داستان این سریال در حال پخش (این مقاله در آذر 1400 نگارش شده است) در مورد یک حبرنگار است که وارد روابط خطرناکی می شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بهترین سریال های ایرانی جدید و نمایش خانگی و ویدیو آشنا شدید.همچنین از مشخصات آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید