اخبار سینما

استعداد‌های جالب ستاره‌های هالیوودی که در فیلم‌ها به کمکشان آمدند

فیلم هالیوود
205

بیشتر اوقات ما به‌عنوان مخاطب آثار سینمایی یا تلویزیونی ویا فیلم های هالیوود ، می‌دانیم بسیاری از چیزهایی که در حال تماشا کردن آن‌ها هستیم، واقعی نیستند. به عبارت بهتر ما می‌دانیم آرنولد شوارتزنگر، رباتی از آینده نیست و کریس ایوانز هم برای سال‌ها در میان لایه‌‌ای از یخ منجمد نشده است! اما گاهی اوقات چیزی که روی صفحه می‌بینیم واقعی‌تر از چیزی است که تصور می‌کنیم. به‌عنوان مثال وقتی دنزل واشنگتن درحدواندازه‌ی یک بازیکن بسکتبال حرفه‌ای ظاهر می‌شود یا وقتی داریل هانا با مهارت‌های ژیمناستیک خود، هریسون فورد را ضربه فنی می‌کند، پای مهارت‌ها و استعداد‌های شخصی در میان است.

به عبارت بهتر، باید بپذیریم برخی از بازیگران از استعداد و مهارت‌هایی فراتر از تصور ما برخوردار هستند که به کمک آن‌ها، به شخصیت‌های خیالی، رنگ و بویی واقعی‌تر می‌بخشند و البته که آن‌ها از هر فرصتی برای نشان دادن این تجربیات و مهارت‌های خود هم استقبال کرده و هم لذت می‌برند.

۱- بیل موری و سه استرایک متوالی در فیلم هالیوود سردسته

شاید برای مخاطبان جالب باشد که چگون در فیلم سردسته (Kingpin)، بیگ ارن (بیل مری) در بولینگ شگفتی آفریده و سه پرتاب استرایک متوالی را به نام خود ثبت می‌کند. واکنش جمعیت به این هنرنمایی مشتاقانه و سرشار از هیجان است.

بیل موری و سه استرایک متوالی در فیلم هالیوود سردسته

اما نکته جالب اینجا است که مخاطبان شاهد رویدادی شگفت‌انگیز بودند چون این سه پرتاب موفق را مری درواقعیت و آن هم در اولین تلاش خود به نمایش گذاشت.

بیل مری با زدن سه استرایک متوالی در فیلم سردسته، حضار را به وجد آورد.

همان‌طور که بابی فارلی یکی از کارگردانان این فیلم در این مورد اشاره می‌کند، در بخش پایانی فیلم شخصیت بیل مری باید سه ضربه متوالی می‌زد. درآن زمان آن‌ها تصور می‌کردند فیلم‌برداری این صحنه ممکن است بین ده الی پانزده روز طول بکشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانیدمقاله مهم‌ترین فیلم‌های 2020 را بخوانید. بااین وجود کارگردان برای حاضران درصحنه توضیح می‌دهد که این آخرین فریم است و آن‌ها باید در هر مرحله دست زدن را با شدت بیشتری تکرار کنند به طوری که با زده شدن ضربه سوم آن‌ها باید از شدت هیجان منفجر شوند.

اما در رخدادی جالب توجه، مری حتی باوجود اینکه قبل از فیلم‌برداری این صحنه هیچ تمرینی انجام نداده بود، موفق شد هر سه ضربه را با دقت پرتاب کرده و پشت سر هم به نتیجه برساند و دراینجا بود که همه دیوانه‌وار او را تشویق کردند و این صحنه‌ای واقعی بود.

از دست ندهید
چرا انیمیشن «وال ای» یک فیلم سیاسی انتقادی است؟

۲- کیانو ریوز، بازیکنی فوق‌العاده در فیلم هالیوود یانگبلاد

به نظر می‌رسد بزرگ شدن در یورکویل در انتاریوی کانادا، باعث تقویت مهارت‌های ورزشی کیانو ریوز شده است. به‌صورت دقیق‌تر باید بگوییم او زمانی یک دروازه‌بان بسیار موفق با لقب «دیوار» بود. استعداد او در بازی هاکی به اندازه‌ای بود که حتی به او پیشنهاد بازی در باشگاهی بزرگ و مطرح هم داده شد، بااین‌وجود او به حرفه‌ی دیگری علاقه داشت و به همین خاطر هاکی را چندان جدی نگرفت.

کیانو ریوز، بازیکنی فوق‌العاده در فیلم هالیوود یانگبلاد

او می‌گوید باوجود علاقه‌ی فراوانی که به هاکی داشت، اما هرگز قصد دنبال کردن آن به‌صورت جدی را نداشته و به فکر حضور در مسابقات جهانی و بازی کردن برای تیم کانادا نبود. بااین وجود استعداد او در این رشته‌ی ورزشی، شانس بازی در یک فیلم را برای او فراهم کرد. کیانو در فیلم «یانگبلاد» (Youngblood) که درامی ورزشی در مورد ورزش هاکی بود، حضور پیدا کرده و درکنار بازیگرانی همچون پاتریک سوویزی و راب لو هنرنمایی کرد.

پس از این فیلم بود که ریوز فرصت‌های بهتری را برای درخشیدن در دنیای سینمایی پیدا کرد، از جمله ایفای نقشی مهم در فیلم «ماجراجویی بسیار عالی بیل و تد» (Bill & Ted’s Excellent Adventure) که نقطه‌ای درخشان در کارنامه‌ی حرفه‌ای این بازیگر است. و همه این‌ها از جایی آغاز شد که کیانو می‌دانست چگونه باید همچون دیواری مستحکم، جلوی قهرمانان تیم حریف را بگیرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین فیلم های سینمایی کمدی را مطالعه کنید.

۳- تام هالند تقریبا یک مرد عنکبوتی کامل است

می‌توان گفت تام هالند با اتکا به قدرت بازیگری خود موفق به گرفتن نقش پیتر پارکر در دنیای سینمایی مارول شد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله  بهترین فیلم های مارول را مطالعه کنید. اما شاید لازم است به این واقعیت هم اشاره کنیم که این هنرپیشه جوان می‌تواند واقعا مثل مرد عنکبوتی بپرد و همچون او این سو و آن سو رفته و هنرنمایی کند.

 تام هالند

هالند یک ژیمناست آموزش دیده است و این هنر خود را در هنگام تست بازیگری به رخ کشید. او هنگام ضبط تست بازیگری هرکاری که در توان داشت را به نمایش گذاشت، چون معتقد بود حتی اگر شانس بازی در فیلم را نداشته باشد هم بهتر است هنر و توانایی‌های خود را چه در زمینه ژیمناستیک و چه مسائل دیگر به تیم سازنده نشان دهد.
کار او به اندازه‌ای خوب بود که باعث شد توانایی‌های ورزشی او ستایش شود. او نه‌تنها یک پیتر پارکر شگفت‌انگیز بود، بلکه می‌توانست بهترین بدلکار مرد عنکبوتی هم باشد. درواقع او گاهی به بدلکاران توصیه می‌کرد چطور فرود آمده یا چگونه دربرابر دوربین ژست بگیرند.

از دست ندهید
میکی ماوس دیزنی آیین نوروز و چهارشنبه‌سوری را به کودکان جهان معرفی کرد

البته هالند مراقب بود تنها در زمینه‌ای که در آن مهارت داشت فعالیت کند. او می‌توانست برخی از بدلکاری‌ها را خودش انجام دهد، اما گاهی مهارت لازم برای یک صحنه بیش از توانایی بود. او همیشه از حمایت بدلکاران بااستعدادی که در طول کار از او حمایت کردند، قدردانی می‌کند. تام هالند جایی اشاره کرد گاهی برای انجام برخی از حرکات حس راحتی نداشته و اینجا بود که افراد با تجربیات بیشتر به کمکش آمده و به او آموزش می‌دادند.

۴- مندی پتینکین و شمشیربازی دیدنی در فیلم عروس شاهزاده

مندی پتینکین خود یک شمشیرباز آموزش دیده است، اما برای آمادگی بازی در فیلم عروس شاهزاده (Princess Bride) محصول سال ۱۹۸۷، به مدت دو ماه روزی هشت ساعت با یک مربی شمشیربازی تمرین می‌کرد تا به خوبی به کار مسلط شود.

مندی پتینکین و شمشیربازی دیدنی در فیلم عروس شاهزاده

صحنه شمشیربازی پتینکین و الویس در این فیلم هالیوود یکی از بهترین نمونه‌های شمشیربازی دنیای سینما است.

شاید هیچ صحنه شمشیربازی در دنیای سینما، معروف‌تر از رویارویی اینیگو مونتویا با بازی پتینکین و وستلی (کری الویس) در فیلم عروس شاهزاده وجود نداشته باشد. باوجود‌اینکه پتینکین دست پر وارد کار شده و از مهارت‌های گذشته خود بهره می‌برد، اما این کارنامه درخشان هم نتوانست او را از برنامه طاقت‌فرسای تمرین شمشیربازی نجات دهد.

این دو بازیگر برای نمایش این صحنه، ساعت‌های متمادی تمرین می‌کردند به صوری که کل این صحنه را حفظ شده بودند. همچنین از هردو خواسته شده بود تا حرکات طرف مقابل را هم یاد بگیرند، به‌علاوه هر دو باید با دست چپ با هم مبارزه می‌کردند. این همه تمرین باعث شد که بعد از مدتی شمشیربازی به بخشی از زندگی روزمره هردو تبدیل شود، به طوری که گاهی از تکرار نشدن بعضی از صحنه‌های شمشیربازی حین ضبط، ناراحت می‌شدند.

۵- داستین هافمن و استعداد نوازندگی در فیلم هالیوود آخرین شانس هاروی

بی‌تردید داستین هافمن یک بازیگری حرفه‌ای است، اما او همچنین یک پیانیست بااستعداد هم است که هنر خود را در نوشتن آهنگی برای فیلم آخرین شانس هاروی (Last Chance Harvey) به نمایش گذاشت.

داستین هافمن به جز بازیگری، در نواختن پیانو هم مهارت دارد.

 داستین هافمن و استعداد نوازندگی در فیلم هالیوود آخرین شانس هاروی

داستین هافمن به‌لطف هنر بازیگری خود برای چند دهه بین مخاطبان به شهرت رسید، اما او در سال ۲۰۰۸ با حضور در فیلم آخرین شانس هاروی، چهره‌ای دیگر از خود به نمایش گذاشت. آن‌جا بود که هافمن بالاخره درگفتگویی با مجله «Parade» اعتراف کرد در ابتدا می‌خواست پیانیست جاز شود.

از دست ندهید
۱۰ فیلم کمدی درام تماشایی که با احساسات‌تان بازی می‌کنند

به‌دنبال یک ماجرای عاشقانه، هافمن آهنگی ساخت که آن را «Shoot the Breeze» نامید. درسال ۱۹۷۷ و بعد از معروف شدن هافمن، بت میدلر اشعاری برای او نوشت و آن‌ها به‌صورت مشترک این ترانه را با هم اجرا کردند. این همان آهنگی است که هافمن در فیلم هالیوود آخرین شانس هاروی می‌نوازد و قصه مردی را به تصویر می‌کشد که هرگز نتوانست به رویای خود که همانا تبدیل شدن به یک نوازنده جاز بود، جامه عمل بپوشاند.

۶- روش خاص آماده شدن دنیل دی لوئیس برای بازی در فیلم آخرین موهیکان

دنیل دی لوئیس یکی از بازیگران محبوب و شناخته شده است که به‌ویژه به خاطر سبک بازیگری و روش‌های تقریبا غیرمنطقی که برای آماده شدن برای ایفای هرنقش در پیش می‌گیرد، به شهرت رسیده است. دراین‌میان روش آمادگی او برای بازی در فیلم «آخرین موهیکان» (The Last of the Mohicans) داستانی خاص دارد. دی لوئیس که در این فیلم هالیوود در نقش سرخپوستی به نام «چشم عقاب» (Hawkeye) بازی می‌کرد، شش ماه قبل از شروع فیلم‌برداری راهی طبیعت وحشی و بکر آلاباما شد تا زندگی در شرایط سخت را آموخته و درکنار آن با مهارت‌های بقا آشنا شود.

دنیل دی لوئیس

فنگی که چه در زمانی فیلم‌برداری و حتی در زمان استراحت و صرف غذا، هرگز آن را از خود دور نمی‌کرد. دیگر نکته جالب این است که دی لوئیس در طول کار از خوردن هر نوع غذای آماده (غذایی که تهیه آن را برعهده نداشت)، امتناع می‌کرد. او با جمع آوری مواد غذایی و شکار کردن به زندگی خود ادامه می‌داد، درحالی‌که همبازی‌هایش درست درکنار میز او درحال خوردن غذا بودند.

۷- دنیل دی لوئیس

یک صحنه کوتاه اما خاطره‌انگیز در فیلم «بیگانه‌ها» (Aliens) وجود دارد که در آن می‌بینیم چگونه شخصیت بیشاپ با بازی لانس هنریکسن دست هادسون (بیل پکستون) را روی میز نگه داشته و با سرعتی فزاینده چاقویی را بین انگشتان او روی میز می‌کوبد. کاری که از آن با عنوان بازی چاقو (چاقو بازی) یاد می‌شود.

دنیل دی لوئیس

از آن زمان بارها از این بازیگر پرسیده شد که آیا می‌تواند این حقه را در زندگی واقعی هم انجام دهد و جالب اینکه پاسخ او همیشه مثبت است. درواقع صحنه‌ای که بینندگان فیلم دیدند کاملا حقیقت داشت و این خود هنریکسن بود که این ترفند را اجرا می‌کرد، هرچند که با جادوی فیلم کمی سرعت حرکات او را بالاتر برده بودند. هنریکسن که مدتی را در نیروی دریایی آمریکا سپری کرده است، در جایی اشاره می‌کند مردم گاهی او را با نام بیشاپ صدا می‌کنند و از او می‌خواهند حقه چاقو را انجام دهد. او می‌گوید که شاید حتی بیش از یک میلیون بار از او این درخواست را کرده باشند.

از دست ندهید
۵ نقطه ضعف بزرگ سریال «نوبت لیلی»‌؛ وقتی همه چیز سردرگم و مصنوعی است

به‌هرحال این بازیگر با سربلندی این صحنه را در فیلم به اتمام رساند، هرچند ممکن است گاهی در زندگی واقعی نتواند آن را به خوبی همیشه انجام دهد.

۸- مهارت‌های ژیمناستیک داریل هانا در صحنه‌های مبارزه فیلم بلید رانر

ازآنجایی که داریل هانا یک ژیمناست آموزش دیده بود، پس برای به نمایش گذاشتن مهارت‌ او صحنه مبارزه فیلم «بلید رانر» (Blade Runner) بازنویسی شد. زمانی‌که این بازیگر برای ایفای نقش پریس در این فیلم انتخاب شد، چیزی از خود به نمایش گذاشت که دیگر نامزدهای ایفای این نقش توان ارائه آن را نداشتند.

داریل هانا

مهارت داریل هانا در ژیمناستیک باعث شد ریدلی اسکات صحنه مبارزه فیلم هالیوود بلید رانر را از نو بازنویسی کند.

همین مسئله باعث شد کارگردان ریدلی اسکات تحت تأثیر استعداد درخشان او، صحنه‌ای بزرگ‌تر را برای هنرنمایی این بازیگر ترسیم کند. درفیلمنامه اصلی صحنه مبارزه او با دکارد (هریسون فورد) در یک ورزشگاه اتفاق افتاده و شامل ضربه زدن مبارزان با هالتر به یکدیگر بود. اما مهارت هانا در ژیمناستیک باعث شد که او حین مبارزه از حرکات این رشته ورزشی هم استفاده کند. او به اسکات پیشنهاد داد می‌تواند از حلقه و میله‌ پارالل (میله موازی) استفاده کند و حتی برای بهتر نشان دادن منظور خود، چندین حرکت را هم به‌صورت عملی به کارگردان نشان داد.

از آنجایی که دیگر دختران حاضر در تست بازیگری چنین مهارتی نداشتند، پس ریدلی اسکات با الهام از توانایی هانا این صحنه را بازنویسی کرد که نتیجه نهایی آن یکی از به‌یادماندنی‌ترین سکانس‌های ژانر اکشن است. حرکاتی زیبا که هریسون فورد به این سادگی آن‌ها را فراموش نخواهد کرد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بهترین سریال های اکشن دنیا رابخوانید.

‌۹- جک نیکلسون و مهارت آتش نشان بودن در فیلم هالیوود درخشش!

بازیگر شناخته شده جک نیکلسون، مدتی به‌عنوان یک آتش‌نشان داوطلب فعالیت کرده بود و همین مسئله به او در ایفای نقش جک تورنس در فیلم «درخشش» (The Shining) کمک کرد. یکی از معروف‌ترین صحنه‌های فیلم درخشش جایی است که جک تورنس همسر غرق در ترس و وحشتش را تعقیب کرده و درنهایت با ضربات تبر به جان در می‌افتد، صحنه‌ای که به‌عنوان یکی از نمادین‌ترین صحنه‌های ژانر وحشت شناخته می‌شود. شاید یکی از جذابیت‌های این صحنه، واقعی بودن آن است.
همه چیز خیلی ملموس و قابل درک است، از چهره‌ی وحشت‌زده شلی دووال گرفته تا حرکات فی‌البداهه جک نیکلسون و البته فریادهای او که با حرکات تبر همراه شده‌اند. البته که جک با کمک گرفتن از آموزش‌های قبلی خود، صحنه شکستن در را خیلی واقعی به نمایش گذاشت.

 جک نیکلسون

او که درجوانی به‌عنوان یک آتش‌نشان آموزش دیده بود، کار با تبر و شکستن در را به خوبی بلد بود. درابتدا استنلی کوبریک می‌خواست از یک در معمولی استفاده کند، اما نیکلسون به‌سادگی از پس خرد کردن آن برآمد. پس آن‌ها به‌جای آن از یک در تقویت شده استفاده کردند، هرچند که جک تورنس عصبانی برای شکستن آن هم با مشکل چندانی مواجه نشد.

از دست ندهید
۱۰ فیلم ترسناک شاخص که این ژانر را متحول کردند

۱۰- پیشنهاد استیو مک‌کوئین برای هنرنمایی هرچه بهتر در فیلم هالیوود فرار بزرگ

شاید جالب باشد بدانید این خود استیو مک کوئین بود که پیشنهاد گنجاندن صحنه‌های تعقیب و گریز با موتور سیکلت را به‌دست‌اندرکاران ساخت فیلم «فرار بزرگ» (The Great Escape) داد تا بتواند مهارت خود را در این زمینه به مخاطب نشان دهد.

استیو مک کوئین ایده فرار با موتور سیکلت را مطرح کرد تا بتواند مهارت خود را به بیننده نشان دهد
صحنه بیرون زدن پرخروش استیو مک کوئین از اردوگاه اسرا در فیلم حماسی و جنگی فرار بزرگ، به‌عنوان یکی از مهیج‌ترین صحنه‌های موتور سواری در تاریخ سینما شناخته می‌شود. هرچند که ابتدا قرار بود شخصیت مک‌کوئین در این فیلم با استفاده از قطار فرار کند، اما این بازیگر ایده استفاده از موتورسیکلت را مطرح کرده و به جان استرجس گفت ایده‌ای دارد که می‌تواند به جذابیت بیشتر این فیلم کمک کند.

 استیو مک‌کوئین

مک کوئین که خود یک موتورسوار حرفه‌ای بود، از امکان نشان دادن این توانایی و مهارت خود روی پرده سینما بسیار هیجان زده شده بود. او بدلکاری تمام صحنه‌هایی که در فیلم دیده می‌شود را خود برعهده گرفت، البته به جز یک صحنه، یعنی صحنه پرش بلند از روی حصاری از سیم‌های خاردار که اینبار بدلکاری به نام باد اتکینز این کار را انجام داد.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با ستاره‌های هالیوودی که در فیلم‌ها آشنا شدید.همچنین از استعدادهای آنها آگاه شدید.اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا دراسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید