اخبار سینمافیلم های جدید

۱۰ کودک ترسناک که در ژانر وحشت ماندگار شدند

82

خیلی از فیلم‌های ترسناک از المان‌های آشنای وحشت‌آفرین مانند هیولاها، اجنه، و هر نوع موجود عجیب و ناشناخته‌ی قابل تصور دیگری استفاده می‌کنند. اما هر فیلم ترسناکی برای ترساندن تماشاگران به موجودات عجیب و تخیلی نیازی ندارد. گاهی اوقات، انسان‌های معمولی هم می‌توانند عامل ترسی باشند که از ترس از هر هیولای خیالی دیگری پیشی می‌گیرد. بزرگسالان در دنیای واقعی هم به اندازه کافی ترسناک هستند، اما برخی از بهترین فیلم‌های ترسناک بنیان عامل ترس را بر چیزی وحشتناک‌تر بنا می‌کنند: کودک شیطانی.

این دسته از فیلم‌های ترسناک معصومیت و مهربانی آشنای دوران کودکی را به چیزی شوم تبدیل می‌کنند. این کودکان در فیلم‌های ترسناک، چه قدرت‌های روانی داشته باشند، چه توسط شیاطین تسخیر شده‌ باشند یا صرفاً ارتباط عجیبی با دنیای ماوراء طبیعی داشته باشند، به مخاطب یادآوری می‌کنند که حتی بی‌گناه‌ترین موجودات هم می‌توانند ابزار شرارت و تاریکی باشند.

۱۰. دوقلوهای گریدی

دوقولوهای گریدی درخشش

در فیلم «درخشان» (The Shining) به کارگردانی استنلی کوبریک، مخاطبان برای مدت کوتاهی با دو دختر دوقلو شبح‌وار به نام‌های الکسا و الکسی گریدی آشنا می‌شوند. این دوقلوها در رمان استیون کینگ که منبع اقتباس این فیلم است شخصیت‌های مهمی نیستند، اما دنی تورنس در فیلم چندین بار با این دختران در هتل روبه‌رو می‌شود که آخرین برخوردش با آنها واقعا ترسناک است.

دنی در ابتدای فیلم دخترها را با ظاهری می‌بیند که در زمان حیاتشان بودند و مانند هر کودک دیگری از او می‌خواهند که با آن‌ها بازی کند. اما در انتها آنها را در حالتی خواهد دید که در پایان زندگیشان بودند: اجسادی در راهروی پر از خون. در هر دو حالت دوقلوها در واقع چشم‌اندازی ترسناک از معصومیت از دست رفته کودکی هستند.

از دست ندهید
۲۵ شخصیت کارتونی برتر تمام دوران؛ از «باب اسفنجی» تا «ریک و مورتی»
مجسمه طرح فیلم درخشش

۹. کارول آن فریلینگ

کارول آن فریلینگ ارواح خبیثه

بچه‌های حاضر در فیلم‌های ترسناک حتما نباید شیطانی باشند، اتفاقا بعضی از آن‌ها فقط به خاطر توانایی‌شان در تشخیص نیروهای شیطانی در دیگران ترسناک هستند. یک نمونه عالی از این کودکان، کارول آن فریلینگ، دختر کوچک بی‌گناه و از شخصیت‌های مرکزی فیلم «ارواح خبیثه» (Poltergeist) محصول سال ۱۹۸۲ است .

کارول آن حضور ارواح شیطانی را که شروع به آزار و اذیت در خانه‌ی آن‌ها می‌کنند از همان ابتدا احساس می‌کند. او در حالی که با خانواده‌اش درحال تماشای تلویزیون است، دیالوگ معروف «آنها اینجا هستند!» را در کمال خونسردی می‌گوید. اگرچه این کودک هرگز خودش تبدیل به یک شخصیت شیطانی نشد، اما آرامش عجیبش در مواجهه با اتفاقات بسیاری که در جریان فیلم رخ داد وحشت غیرقابل انکاری را ایجاد کرده است.

۸. ایساک کرونر

ایساک کرونر فرزندان ذرت

مجموعه فیلم‌های «فرزندان ذرت» (Children Of The Corn) یک تیم کامل از بچه‌های ترسناک دارد اما ترسناک‌ترین آنها رهبرشان، ایساک کرونر است. این پسر جوان ابتدا در اقباسی از داستان کوتاه استیون کینگ در سال ۱۹۸۴ شناخته شد. ایساک شخصیتی بی‌رحم و متعصب است که منجر به بوجود آمدن ترکیبی مرگبار برای هر کسی شده است که سر راه او قرار بگیرد.

ترسناک‌ترین چیز در مورد ایساک توانایی او در تأثیرگذاری بر دیگران، به ویژه اعضای متعصب فرقه‌ی مرگبار او است. او برای تحقق پیش‌گویی‌های مرگبار درباره‌ی «او که پشت ردیف‌ها راه می‌رود» از هیچ‌کاری فروگذار نمی‌کند و هیچ انسان بالغی با سن بالای ۱۸سال از دست او و فرقه‌اش در امان نیست.

۷. دارک آلسا

دارک آلسا سکوت بره ها

تمام اقتباس‌های سینمایی«تپه‌ی خاموش» (Silent Hill) از سری بازی‌های ویدیویی‌اش، هیولاهای عجیب و غریب زیادی دارند، اما یکی از ترسناک‌ترین شخصیت‌ها در واقع یک دختر بچه کوچک است. در فیلم اول، مخاطبان با دارک آلسا، آلتر ایگوی شیطانی دختر کوچکی که توسط ساکنان شهر قربانی شده است، آشنا می‌شوند. علاوه بر صدای او که مشخصا ترسناک است، قدرت‌های شدید او نیز چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد.

از دست ندهید
۱۰ فیلم غافلگیرکننده که ناگهان تلخ و غم‌انگیز می‌شوند

نفوذ دارک آلسا شیطانی بر آلسا او را به موجودی بسیار خطرناک تبدیل کرده است. شخصیت‌های ترسناکی که شناخت کمی از آن‌ها پیدا می‌کنیم، گاهی اوقات بسیار تاثیرگذارتر از شخصیت‌های دیگر هستند و این نکته کاملاً در مورد دارک آلسا  صدق می‌کند.

بازی Silent Hill 4 مخصوص pc

۶. کلودیا

کلودیا مصاحبه با یک خون آشام

خون‌آشام‌ها معمولا به عنوان شخصیت‌های ترسناک در بیشتر فیلم‌ها شناخته می‌شوند، اما خون‌آشام‌های کودک قطعا وحشتناک‌تر هم هستند. در فیلم «مصاحبه با خون‌آشام» (Interview With The Vampire) با وجود اینکه کلودیا دختری کوچک و بی‌گناه به نظر می‌رسد اما درواقع مشخص می‌شود شکارچی‌ای با استعداد شگفت‌انگیز است .

کلودیا آنقدر کوچک است که نمی‌تواند قربانیانش را جداگانه انتخاب کند، اما همین ویژگی باعث می‌شود او از برخی جهات حتی خطرناک‌تر از لوئیس و لستات باشد. ظاهر عروسکی این شخصیت به او کمک می‌کند بتواند طعمه‌هایش را بسیار آسان‌تر جذب کند و آن‌ها در کنارش احساس آرامش کنند. این توانایی است که کلودیا بارها و بارها از آن به نفع خود استفاده می‌کند.

۵. مایکل مایرز

مایکل مایرز هالوین

مایکل مایرز از زمانی که جان کارپنتر و دبرا هیل او را برای فیلم «هالووین» (Halloween) سال ۱۹۷۸ خلق کردند، در چندین فیلم از این مجموعه ظاهر شد، اما این قاتل شرور در دوران کودکی‌اش به طرز فزاینده‌ای وحشتناک است. در بازسازی راب زامبی از فیلم «هالووین» در سال ۲۰۰۷، مایرز را در ده سالگی می‌بینیم که از همان موقع هم تمام ویژگی‌های قاتل سریالی‌ای که می‌دانیم در آینده به آن تبدیل خواهد شد را دارد.

«هالووین» فیلمی ترسناک و دلهره‌آور است، اما تماشای صحنه‌های که مایکل ده‌ساله در آن حضور دارد بسیار رعب‌آور است. برای ترسناک نشان دادن این نسخه از مایکل حتی نیازی به جلوه‌های ویژه و گریم هم نبوده است. دیگ فرچ، بازیگر کودک که نقش مایکل را بازی می‌کند، استعدادی خاصی برای زنده کردن این شخصیت بی‌روح و کم سن و سال از خود نشان می‌دهد.

از دست ندهید
۱۰ سریال ابرقهرمانی برتر سال ۲۰۲۲ از بدترین تا بهترین

۴. سامارا

سامارا حلقه

فیلم «حلقه» (Ring)، بازسازی آمریکایی فیلم «رینگو» (Ringu)، اولین فیلم مجموعه‌ای موفق با داستان‌هایی حول محور سامارا مورگان است. این کودک صدایی وهم‌انگیز و موهایی بلند دارد که چهره وحشتناک‌اش را می‌پوشاند. با این حال، عامل ترس واقعی نحوه‌ی عجیب و غریب حرکت سامارا است، به‌خصوص وقتی که او روی زمین می‌خزد.

در دو فیلم اول نقش این کودک وحشتناک را بانی مورگان بازی می‌کند که در دنیای واقعی جزو ورزشکاران نرم تنی است که می‌توانند بدن خود را گره بزنند. همین نکته نشان می دهد که چرا حرکات سامارا آنقدر واقعی و ترسناک به نظر می‌رسد. اما اگر این طرز حرکت برای ترسیدنتان کافی نبود، قدرت‌های روانی فوق‌العاده قوی سامارا با وجود سن کمش قطعا او را برای شما به موجودی وحشتناک تبدیل خواهد کرد.

۳. استر

استر یتیم

در فیلم «یتیم» (Orphan) که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، زوج جوانی به نام کیت و جان پس از از دست دادن فرزند خود تصمیم به قبول کودکی به عنوان فرزندخوانده می‌گیرند. اما کودکی که به خانه می‌آورند به سرعت آن‌ها را از تصمیمشان پشیمان می‌کند. دختر کوچک یتیمی که آن‌ها به فرزندخواندگی گرفته‌اند، استر کلمن‌، واقعاً ترسناک است، اما ترسناک‌ترین نکته در مورد او این است که او در واقع اصلا یک کودک نیست.

استر از یک اختلال نادر رنج می‌برد که باعث می‌شود ظاهری شبیه به کودکان داشته باشد. او هم از این ظاهر بی‌گناه خود استفاده می‌کند تا این واقعیت را که قاتلی بی‌رحم است، پنهان کند. متأسفانه در آخر جان، به قیمت زندگی خود متوجه این مساله می‌شود.

از دست ندهید
۱۰ سکانس بامزه و خنده‌دار برتر قرن ۲۱؛ از بدترین به بهترین

۲. دیمین

دیمین

وقتی صحبت از بچه‌های شیطان صفت می‌شود، چیزی بدتر از دجال بودن واقعی نیست. در فیلم «طالع نحس» (Omen)، دیمین تورن کوچولو در ابتدا کودکی عادی به نظر می‌رسد. با این حال، والدینش، کتی و رابرت، به زودی متوجه می‌شوند که چیزی در پسرشان به شدت اشتباه است.

پدر دیمین بی‌خبر از مادرش و پس از مرگ پسر واقعیشان مدت کوتاهی پس از تولد، دیمین را مخفیانه به فرزندی پذیرفت. اما پسر کوچک شیطانی که مادر واقعی‌اش یک شِغال بود، ابتدا کتی و سپس رابرت را می‌کشد. فیلم با صحنه‌ی مورمور کننده لبخند دیمین به دوربین در مراسم تشییع جنازه والدینش به پایان می‌رسد.

۱. ریگان مک نیل

ریگان مک نیل

هنگامی که فیلم «جن‌گیر» (The Exorcist) ساخته ویلیام فریدکین در سال ۱۹۷۳ روی پرده رفت، به دلیل محتوای آزاردهنده و کفرآمیزش جنجال‌های زیادی برانگیخت. دقیقاً همان سرنوشتی که کتاب هم‌نام منبع اقتباس نویسنده‌ی فیلمنامه، ویلیام پیتر بلاتی، به آن دچار شد. اما به جرات می‌توان گفت ناراحت‌کننده‌ترین جنبه‌ی فیلم ریگان مک نیل دوازده ساله است.

در فیلم «جن‌گیر»، پازوزوی شیطان جسد ریگان را تسخیر می‌کند و در نتیجه وحشتی عمیق، فراتر از آنچه تماشاگران به دیدن آن عادت داشتند، به وجود می‌آید. امروز هم «جن‌گیر» هنوز یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های ترسناک تاریخ بشمار می‌رود و ریگان یکی از به یاد ماندنی‌ترین بچه‌های ترسناک است که تا به حال در پرده‌ی سینما ظاهر شده است.

کتاب یک فیلم یک جهان جن‌گیر اثر مارک کرمود نشر خوب

منبع: CBR

دیدگاهتان را بنویسید