اخبار سینمافیلم های جدید

۱۰ مجموعه فیلم فانتزی برتر که از کتاب‌ها اقتباس شدند

175

در سال‌های اخیر و با وجود ساخته شدن سریال‌های موفقی مانند «مرد شنی» (Sandman)، «نیروی اهریمنی‌اش» (His Dark Materials) و «بید» (Willow) شاهد یک انفجار واقعی در ژانر فانتزی بودیم. سریال‌های جذابی که پتانسیل تبدیل شدن به مجموعه فیلم‌های مهم را دارند. با این حال، مجموعه فیلم‌های فانتزی محبوب و موفقی پیش از اینها ساخته شده‌اند که علاوه بر روی ژانر، بر انتظارات و نگاه بینندگان نیز تاثیرات تعیین‌کننده‌ای گذاشتند. در این مطلب ۱۰ فرنچایز فانتزی را نام بردیم که از کتاب‌ها اقتباس شدند.

اکثریت مجموعه فیلم‌های فانتزی برتر موجود، در حال حاضر از کتاب‌هایی اقتباس شده‌اند که همگی از محبوبیت خاصی برخوردارند. این مجموعه فیلم‌ها، چه ساختار کلاسیک داستان‌هایشان را حفظ کنند و چه طرح‌های معاصرتری ارائه دهند، به خوبی توانستند در فرهنگ عامه جایگاه ویژه‌ای پیدا کنند.

۱۰. فرنچایز فانتزی «ارباب حلقه‌ها» (The Lord of the Rings)

فرنچایز فانتزی «ارباب حلقه‌ها»

 • کارگردان: پیتر جکسون
 • بازیگران: الایجا وود، ایان مک‌کلن، لیو تایلر
 • محصول: ۲۰۰۱-۲۰۰۳
 • بر اساس کتاب: ارباب حلقه‌ها نوشته‌ی جی آرآر تالکین

فرنچایز فانتزی «ارباب حلقه‌ها» از مجموعه‌ای متشکل از شش داستان ماجراجویی فانتزی حماسی با نام «ارباب حلقه‌ها» نوشته‌ی جی آرآر تالکین اقتباس شدند. این مجموعه شامل «ارباب حلقه‌ها» و «سه‌گانه‌ی هابیت» (The Hobbit) و «حلقه‌های قدرت» ( Rings of Power) است که تصویری از سرزمین میانی را نشان می‌دهند.

تالکین داستان کلاسیک نیک در مقابل شر را با در هم تنیدن شخصیت‌های متعدد در مقابل سائورون بسیار شرور بازآفرینی می‌کند. علاوه بر این، هر شخصیت، چه کوچک و چه بزرگ، با دقت نوشته شده و توسعه داده شده است، و یک حس آشنا برای تماشاگران ایجاد می‌کند. مجموعه فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها» نه تنها می‌تواند یکی از بهترین مجموعه‌های ماجراجویی فانتزی باشد، بلکه داستانی چند بعدی است که جهان، قوس‌های شخصیت‌ و همچنین خط داستانی غنی دارد.

کتاب ارباب حلقه ها اثر جی. آر. آر تالکین - دو برج

۹. فرنچایز فانتزی «هری پاتر» (Harry Potter)

فرنچایز فانتزی «هری پاتر»

 • کارگردان: کریس کلمبوس، آلفونسو کوارون، مایک نیوول، دیوید یتس
 • بازیگران: دنیل رادکلیف، روپرت گرینت، اما واتسون
 • محصول: ۲۰۰۱-۲۰۱۱
 • بر اساس کتاب: هری پاتر نوشته‌ی جی کی رولینگ
از دست ندهید
۱۰ قهرمان برتر سینمایی که قابل اعتماد نیستند

فرنچایز فانتزی «هری پاتر» بر اساس مجموعه کتاب‌هایی به همین نام، نوشته‌ی جی کی رولینگ ساخته شده است. این اقتباس‌ها شامل ۸ فیلم، یک نمایش تئاتر به نام «هری پاتر و کودک نفرین شده» (Harry Potter and the Cursed Child) که هنوز در برادوی نمایش داده می‌شود و یک اسپین‌آف در حال اجرا به نام «جانوران شگفت‌انگیز» (Fantastic Beasts) است.

داستان درباره‌ی پسر جوانی است که از نبرد خود با ارتش شیطانی لرد ولدمورت جان سالم به در می‌برد. این فرنچایز عناصر زیادی را از دیگر آثار فانتزی با یکدیگر ادغام می‌کند، اما این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهد که هم شخصیت‌های کوچک نمادین که با ابزارهای خلاقانه در کانون توجه قرار گرفتند و هم قهرمانان این ژانر به یک اندازه به خاطر آورده می‌شوند. مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» باعث بوجود آمدن شخصیت‌ها، طلسم‌ها، داستان‌ها و مکان‌های معروف بسیاری مانند هاگوارتز و وزارت سحر و جادو بریتانیا شده است.

کتاب هری پاتر اثر ج. کی. رولینگ انتشارات کتابسرای تندیس

۸. فرنچایز فانتزی «سرگذشت نارنیا» (The Chronicles of Narnia)

فرنچایز فانتزی «سرگذشت نارنیا»

 • کارگردان: اندرو آدامسون، مایکل آپتد
 • بازیگران: لیام نیسن، تیلدا سوینتون
 • محصول: ۲۰۰۵ تا کنون
 • بر اساس کتاب: سرگذشت نارنیا نوشته‌ی سی اس لوییس

«سرگذشت نارنیا» فرنچایزی است که بر اساس مجموعه‌ای از رمان‌هایی به همین نام نوشته‌ی سی. اس. لوئیس ساخته شده. این داستان به چهار خواهر و برادر و ماجراهای آن‌ها در دنیای نارنیا می‌پردازد که توسط اصلان، یک شیر دانا، قوی و سخنگو هدایت می‌شود که اتفاقا پادشاه سرزمین نارنیا است. از این کتاب تاکنون ۴ فیلم ساخته شده است.

ممکن است اقتباس‌های سینمایی در وفادار ماندن به منبعشان چندان موفق نبوده باشند، اما این واقعیت که «نارنیا» بارها مورد بازبینی قرار می‌گیرد و شاید اقتباس‌ها و اسپین‌آف‌هایی هم از آن دوباره ساخته شود، نشان می‌دهد که چقدر این محصولات سینمایی در اقتباس از داستان نارنیا موفق عمل کرده است. اصلان، کمد لباس افسانه‌ای، جادوگر سفید و سرزمین نفس‌گیر نارنیا به لطف همین اقتباس‌ها و داستان جذاب به خوبی در فرهنگ عامه جا باز کرده‌اند.

از دست ندهید
۶ فیلم‌ اقتباسی برتر از آثار ارنست همینگوی که باید ببینید

۷. مجموعه فیلم فانتزی دیسک‌ورلد (Discworld)

دیسک‌ورلد (Discworld)

 • کارگردان: تری پرچت، توبی جنکل
 • بازیگران: هیو لائوری، امیلیان کلارک، دیوید تول
 • محصول: –
 • بر اساس کتاب: دیسک‌ورلد نوشته‌ی تری پرچت

داستان مجموعه کتاب‌های «دیسک‌ورلد» که توسط تری پرچت نوشته شده است، در دیسک‌ورلد، سیاره‌ای مسطح اما قابل سکونت اتفاق می‌افتد. این سیاره‌ی مسطح توسط چهار فیل و بر روی لاک یک لاک‌پشت عظیم حمل می‌شود. ۴۱ داستان کوتاه متفاوت در مجموعه‌ی اصلی «دیسک‌ورلد» وجود دارد که برخی از آن‌ها برای خلق روایت‌های بزرگ با یکدیگر ترکیب می‌شوند.

جادوگران، کوتوله‌ها، قاتل‌ها، امپراطوری‌های متخاصم ساختگی و دیگر عناصر فانتزی عجیب همه در این مجموعه دیده می‌شوند. فیلم‌های اقتباسی از جمله فیلم کوتاه «پل ترول» (Troll Bridge) و یک سه‌گانه‌ی تلویزیونی از دهه‌ی ۲۰۰۰ وجود داشته است که احتمالا مشهورترین نمونه‌های اقتباس از این داستان مهیج به شمار می‌روند.

۶. مجموعه فیلم فانتزی چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم (How To Train Your Dragon)

انیمیشن چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم

 • کارگردان: کریس سندرز
 • بازیگران: جی باروشل، جرارد بالتر، کریگ فرگوسن
 • محصول: ۲۰۱۰-۲۰۱۹
 • براساس کتاب: چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم نوشته‌ی کرسیدا کوول

اولین انیمیشن از مجموعه‌ی «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم»، که تا حدی بر اساس کتاب کودکان کرسیدا کوول ساخته شده بود، در سال ۲۰۱۰ اکران شد. قهرمان اصلی این فرنچایز هیکاپ، یک وایکینگ جوان است که در جامعه‌ای علیه اژدها زندگی می‌کند. با این حال، به محض اینکه او با بی‌دندان، یک اژدهای خشم شب دوست می‌شود، تصمیم می‌گیرد که افکار عمومی جامعه‌ی خود را تغییر دهد. سری اصلی دارای ۳ فیلم بلند به همراه چند فیلم کوتاه است.

از دست ندهید
۱۱ فیلم عاشقانه‌ برتر قرن اخیر به تفکیک دهه

«چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم» داستانی زیبا از انسانیت، قهرمانی و دوستی است که به راحتی می‌تواند بینندگان بزرگسال و جوان را به یک اندازه سرگرم و راضی کند.

اکشن فیگور مدل اژدها سوارها طرح وایکینگ ها مجموعه 8 عددی

۵. مجموعه فیلم فانتزی پسر جهنمی (Hellboy)

پسر جهنمی

 • کارگردان: نیل مارشال
 • بازیگران: دیوید هاربر، ایان مک‌شین، میلا یوویچ
 • محصول: ۲۰۰۴-۲۰۱۹
 • بر اساس کتاب: پسر جهنمی نوشته‌ی مایک مینگولا

«پسر جهنمی» شخصیت کمیکی است که برای اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط مایک میگنولا در کتاب کمیک «اسب سیاه» ظاهر شد. پسر جهنمی یک موجود نیمه انسان و نیمه شیطان قرمزرنگ است و برای اداره‌ی تحقیقات و دفاع ماورالطبیعه‌ی آمریکا کار، و نازی‌ها، جادوگران، شیاطین و دیگر موجودات ماوراطبیعی را تعقیب می‌کند. از این شخصیت، دو فیلم «پسر جهنمی» به کارگردانی گیرمو دل‌تورو و با بازی ران پرلمن در نقش اصلی ساخته شده است. اخیرا این مجموعه با بازی دیوید هاربر در نقش پسر جهنمی دوباره احیا شده است.

این اقتباس سینمایی که در درجه R طبقه بندی می‌شود، پر از اکشن و دارای هیولاهای متعددی است که دل‌تورو به طرز ماهرانه‌ای به آن‌ها جان بخشیده است. علاوه بر این، دل‌تورو اسطوره‌های مصری و بابلی را به طرز ماهرانه‌ای در داستان گنجانده است تا فیلمی خلق کند که هم سرگرم کننده و هم آگاهی‌بخش باشد.

۴. مجموعه فیلم فانتزی پرسی جکسون و المپ‌نشینان (Percy Jackson & the Olympians)

پرسی جکسون و المپ‌نشینان

 • کارگردان: کریس کلمبوس، تور فریودنتال
 • بازیگران: لوگان لرمن، برندون تی جکسون، الکساندر داداریو
 • محصول: ۲۰۱۰-۲۰۱۳
 • بر اساس کتاب: پرسی جکسون و المپ‌نشینان نوشته‌ی ریک ریوردن

« پرسی جکسون و المپ‌نشینان» بر اساس مجموعه رمانی به همین نام نوشته‌ی ریک ریوردن، یک فرنچایز دو قسمتی است که داستان سواستفاده‌های پرسی جکسون نیمه خدا و دوستانش در مرکز آموزش نیمه خدایان کمپ هف بلاد را روایت می‌کند. اخیرا، دیزنی پلاس اعلام کرد که این مجموعه را به عنوان یک سریال تلویزیونی با بازی واکر اسکوبل در شخصیت اصلی احیا خواهد کرد.

از دست ندهید
۲۰ فیلم ترسناک ممنوعه که جنجال به پا کردند

«پرسی جکسون» با تمرکز بر اسطوره‌شناسی یونانی، و با خلق قهرمان‌هایی که تماشاگران از تماشای آن‌ها سیر نمی‌شوند، تمام ویژگی‌های یک فرنچایز موفق را دارد و همه جا مورد تحسین مردم قرار گرفته است. ناگفته نماند ماموریت‌ها، ماجراجویی‌ها و موجودات هیجان‌انگیزی که در کتاب‌های ریوردن وجود داشت، به شکل بی‌نقصی مطابق با فانتزی‌های خوانندگان در فیلم‌ها به تصویر کشیده شدند.

۳. مجموعه فیلم فانتزی آلیس در سرزمین عجایب (Alice in Wonderland)

آلیس در سرزمین عجایب

 • کارگردان: یاچک برومسکی، دالاس باور، سیمون فلووز
 • بازیگران: ژان پیرکسل، مگی گریس، ریموند بوسیر
 • محصول: ۱۹۰۳-۲۰۱۰
 • بر اساس کتاب: ماجرا‌های آلیس در زیرزمین نوشته‌ی لوییس کارول

فرنچایز «آلیس در سرزمین عجایب» بر اساس رمان فانتزی محصول سال ۱۸۶۵ با عنوان اصلی «ماجراهای آلیس در زیر زمین» ( Alice’s Adventures Under Groun) نوشته‌ی لوییس کارول، آلیس کینگسلی، جوان ۱۹ ساله‌ای را دنبال می‌کند که ناخواسته وارد یک لانه‌ی خرگوش می‌شود و پس از آن به دنیای زیرین می‌رود و ماجراهای کودکی او در آنجا آغاز می‌شود. او به طور تصادفی با شخصیت‌های جالب بسیاری از جمله دیوانه‌ی کلاه‌دار، ملکه‌ی سفید، ملکه‌ی سرخ، گربه‌ی چشایر، و حتی جابرووکی، اژدهایی که مردم دنیای زیرین را عذاب می‌دهد، مواجه می‌شود.

این مجموعه پتانسیل خاصی برای بازتولید دنیای کودکی دارد، تخیل را تحریک می‌کند و باعث می‌شود بزرگسالان بار دیگر احساسات جوانی را تجربه کنند. علاوه بر این، «آلیس در سرزمین عجایب» در واقع یک داستان درباره‌ی بلوغ است.

کتاب کتابخانه کلاسیک آلیس در سرزمین عجایب اثر لوییس کارول نشر محراب قلم

۲. مجموعه فیلم فانتزی داستان بی‌پایان (The NeverEnding Story)

داستان بی‌پایان

 • کارگردان: ولفگانگ پترسن
 • بازیگران: نوآ هاتاوی، برت آلیور، نامی استروناخ
 • محصول: ۱۹۸۴- ۱۹۹۴
 • بر اساس کتاب: داستان بی‌پایان نوشته‌ی میشائل آنده
از دست ندهید
۴ مفهوم عمیق فیلم «باشگاه مبارزه» که شاید متوجه‌شان نشده باشید

«داستان بی‌پایان» مجموعه‌ای از فیلم‌های انگلیسی‌زبان حماسی فانتزی که در آلمان غربی ساخته شده، از رمانی به همین نام نوشته‌ی میشائل آنده محصول سال ۱۹۷۹ اقتباس شده است. داستان پسر جوانی به نام باستین بالتازار باکس را در دنیای واقعی دنبال می‌کند که قصه‌ی یک جنگجوی جوان را می‌خواند که ماموریتش جلوگیری از بلعیدن یک دنیای افسانه‌ای توسط موجودی شوم معروف به «هیچ» است. این فرنچایز شامل سه فیلم است که از سال ۱۹۸۴ تا ۱۹۹۴ اکران شدند.

تمام شخصیت‌ها کاملا مناسب یک فیلم اقتباسی و مخصوص دنیای فانتزی‌اند. علاوه بر این، این مجموعه برای بسیاری از بینندگان فقط یک تجربه‌ی احساسی نیست، بلکه نمونه‌ای از این حقیقت است که ادبیات فانتزی چقدر می‌تواند جذاب و قابل تامل باشد. یک داستان اسرارآمیز، یک سفر اساطیری، موجودات عجیب و غریب، و شخصیت قهرمان تمام چیزهایی را تشکیل می‌دهند که یک داستان معمولی اما افسانه‌ای به آن نیاز دارد.

۱. مجموعه فیلم فانتزی گرگ و میش (The Twilight Saga)

فرنچایز گرگ و میش

 • کارگردان: کاترین هاردویک، کریس وایتز، دیوید اسلید
 • بازیگران: کریستن استوارت، رابرت پتینسون، تیلور لانتر
 • محصول: ۲۰۰۸-۲۰۱۲
 • بر اساس کتاب: گرگ و میش نوشته‌ی استفنی میر

حماسه‌ی «گرگ و میش» فرنچایز فانتزی با مضمون عاشقانه بر اساس مجموعه کتاب‌های «گرگ و میش» اثر استفنی میر است. این فیلم بر روی یک جوان خجالتی متمرکز است که عاشق یک خون‌آشام غمگین می‌شود و نشان می‌دهد که چگونه رابطه‌ی آن‌ها برخلاف انتظارات خون‌آشام‌های دیگر و دنیای فراطبیعی آن‌ها عمیق‌تر می‌شود.

فرنچایز «گرگ و میش» علیرغم تصور به موفقیت بزرگی دست یافت، چرا که توانست مخاطبان مورد نظر خود یعنی دختران نوجوان را جذب کند. فیلم‌ها فراتر کتاب‌ها محبوبیت پیدا کردند و بازیگران اصلی به نمادهایی در فرهنگ عامه تبدیل شدند.

کتاب گرگ و میش اثر استفنی میر

منبع: collider

دیدگاهتان را بنویسید