اخبار سینما

نقد فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید Resident Evil: Welcome to Raccoon City – بازگشت ترس

390

رزیدنت اویل و راکون سیتی نه فقط برای گیمرها و که برای فیلم بازها نامی آشنا با سابقه‌ای طولانی است. فرانچایز رزیدنت اویل نشان داده پتانسیل بالایی برای سودآوری دارد و تا الان هم سود سرشاری را نصیب کمپانی‌های خود کرده، با این‌ حال کمپانی سونی درست از سر این عنوان برنداشته و در سال ۲۰۲۱ همچنان نسخه‌ای دیگر از این عنوان را منتشر کرده است. حالا باید دید این اقتباس توانسته خوب ظاهر شود یا خیر؟ همراه ما باشید با نقد فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید.

اقتباس در دنیای سینما همیشه کار سختی بوده و آن را به راه‌رفتن بر روی لبه تیغ می‌توان تشبیه کرد؛ مخصوصاً اگر اقتباس از اثر معروف و آشنا برای همگان باشد. در این میان سختی اقتباس از بازی‌های کامپیوتری دوچندان است چون مخاطب اثر تجربه حسی نزدیکی از بازی دارد و بدون اغراق می‌توان گفت که جای کاراکترهای بازی زندگی کرده است.

رزیدنت اویل

بدترین اقتباس از فرانچایز رزیدنت اویل

جدیدترین اقتباس از سری بازی‌های رزیدنت اویل را می‌توان بدترین اقتباس این عنوان انتخاب کرد. داستان فیلم روایت نسخه‌های اولیه بازی است و به‌راحتی می‌شود گفت نه اقتباس که داستان خود بازی و به‌نوعی معرفی کاراکترهای آن برای مخاطب است، ای‌کاش که داستان خود بازی به تصویر کشیده می‌شد چون نسخه‌های اولیه بازی جزو درخشان‌ترین نسخه‌های بازی بودند.

مخاطب به‌ واسطه تجربه بازی و فیلم‌های دیگری که از این عنوان ساخته شده با داستان آشنایی کاملی دارد، بااین‌حال داستان به راکون سیتی خوش آمدید داستانی پر از حفره است که مخاطب صرفاً با دانستنی‌های قبلی می‌تواند به آن پاسخ بدهد و فیلم فقط سکانس‌هایی آشنا به تصویر می‌کشد.

معرفی مجموعه فیلم های رزیدنت اویل

اثری با جلوه‌های ویژه پایین

داستان فیلم را تا جایی که برملا نشود به آن پرداخته شد اما در فیلم‌هایی ازاین‌دست نکته دیگری هم وجود دارد که می‌تواند به فیلم کمک کند؛ جلوه‌های ویژه. آیا فیلم توانسته جلوه‌های ویژه قابل قبولی ارائه کند یا خیر؟ جلوه‌های ویژه در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی بخش قابل‌توجهی از بودجه ساخت را به خود اختصاص می‌دهد.

از دست ندهید
چرا کریستوفر رابینِ واقعی با تمام وجود از «وینی پو خرسه» نفرت داشت؟

جلوه‌های ویژه رزیدنت اویل روندی سینوسی دارند و نمی‌شود نظری قطعی درباره آن داد. جلوه‌های ویژه رایانه‌ای در فیلم از کیفیت پایینی برخوردار است که نمونه‌های آن را می‌توان در موجودات جهش‌یافته و یا تبدیل‌شدن وسکر به نمسیس دید. اما در بخش گریم‌ زامبی‌ها و مخصوصاً کاراکتر لیزا ترور فیلم عملکرد قابل قبولی را از خود نشان می‌دهد. نکته دیگری که از ضعف‌های فیلم به‌حساب می‌آید ژانر فیلم است.

کریس ردفیلد

فیلمی اکشن یا ترسناک

سری بازی‌های رزیدنت اویل به‌عنوان یکی بهترین‌ بازی‌های ژانر وحشت شناخته می‌شوند و خالق این مجموعه شینجی میکامی توانسته لقب پدر ژانر وحشت دنیای بازی‌های کامپیوتری را به درست بیاورد، در مقابل سری فیلم‌های رزیدنت اویل بیشتر ژانر اکشن دارند. رزیدنت اویل جدید اما سعی کرده است که جمعی از این دو باشد که البته موفق نیست.

تماشای آنلاین انیمیشن رزیدنت اویل: انتقام در فیلم‌گردی

دلیل این امر این است که فیلم سعی کرده است مانند بازی عمل کند، در بازی عمده ترس بازی از کم بودن مهمات در بازی ناشی می‌شود و گیمر ترس از تمام کردن فشنگ و خورده شدن توسط زامبی‌ها را دارد. در فیلم اما اصلاً به کم بودن فشنگ اشاره‌ای نمی‌شود و در مقابل صحنه‌های اکشنی را شاهد هستیم که خیلی گویای کم بودن فشنگ نیست.

فیلم رزیدنت اویل به راکون سیتی خوش آمدید

اثری در حد قسمت اول یک مینی سریال

سکانس‌های رعب‌آور فیلم هم که باید باعث جا خوردن مخاطب و ترس او شود کاملاً قابل پیش‌بینی هستند و جنازه‌هایی هم که در روی زمین افتاده‌اند اصلاً حس وحشتی را القا نمی‌کنند. فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید؛ اصلاً در حد و اندازه یک فیلم سینمایی ظاهر نمی‌شود و بیشتر در حد قسمت اول یک مینی سریال خود را نشان می‌دهد.

از دست ندهید
۱۰ اشتباه بزرگ انتقام‌جویان مارول در مبارزه با تانوس

همان‌طور که در بالا هم اشاره شد اقتباس از بازی‌های رایانه‌ای کاری بسیار دشوار است و اقتباس از عنوانی مثل رزیدنت اویل که کلی فیلم و بازی موفق پشت آن است کاری به‌مراتب دشوارتر. اگر طرفداران این عنوان هستید و فقط عاشق این هستید کاراکترهای محبوب خود را در دنیای واقعی ببینید پیشنهاد بدی نیست این فیلم، اما انتظار خاصی نباید از فیلم داشت چون چیزی برای ارائه دادن ندارد.

با تشکر، نظرات خود را درباره نقد فیلم رزیدنت اویل: به راکون سیتی خوش آمدید در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

منتقد امیر حسین حیدری

یه ادبیاتی عشق سینما که همه جای سینما سرک می‌کشه از غرب تا شرق از انیمه‌ تا انیمیشن.

دیدگاهتان را بنویسید