اخبار سینما

نقد انیمیشن گرگ گردان ها Wolfwalkers – جهان گرگ ها

312

انیمیشن «Wolfwalkers» داستانی برخواسته از باورها و افسانه‌های فولکلور مردمان ایرلند است. ایرلند که زمانی خواستگاه یکی از ساختارهای فرهنگی مشهور یعنی قوم سلتی بوده، داستان‌های اعجاب‌انگیزی برای بازگو کردن دارد. داستان‌هایی درباره غول‌ها، قهرمانان و گرگ‌هایی که در کنار انسان‌ها می‌زیستند. همراه ما باشید با نقد انیمیشن گرگ گردان ها.

نام «Tomm Moore» انیمیشن‌ساز ایرلندی برای کسانی که جهان انیمیشن را دنبال می‌کنند، نام مشهوری است. کارگردانی که آثار او نه تنها نوع خاصی از جهان‌سازی را دنبال می‌کنند بلکه به شدت به عناصر فرهنگی و بومی ایرلند وفادار هستند. انیمیشن‌هایی با قصه‌گویی درست و جذاب که شما را به دل جنگل‌ها، دریاها و کوه‌های این سرزمین می‌برد.

ولف واکرز

انیمیشن گرگ گردان ها دوبله فارسی در فیلم‌گردی

تام مور به اندازی مشهور است که نامش در تقریبا تمامی فستیوال‌های جهان در بین برندگان یا نامزدهای جایزه بهترین انیمیشن‌ساز باشد. کارگردانی که داستان آثار مشهوری همچون «Song of the Sea» و «The Secret of Kells» را نوشته و سپس آن‌ها را ساخته است. انیمیشن‌هایی با سبک هنری خاص که به صورت دو بعدی و با حجم‌های هندسی متنوع تولید شده‌اند.

انیمیشن گرگ گردان ها دوبله فارسی در فیلم‌گردی

انیمیشن گرگ گردان ها را می‌توان در ادامه انیمیشن صدای دریا دانست. زیرا هر دو اثر درباره اسطوره‌های سلتی هستند و به تقابل جهان مدرن با جهان سنتی می‌پردازند. هرچند که این تقسیم‌بندی بیشتر درباره تقابل انسان با طبیعت است. تقابلی که در انیمیشن با ساخت شهری در وسط جنگل که متعلق به گرگ‌هاست به نمایش گذاشته می‌شود.

تماشای آنلاین ولف واکرز در فیلم‌گردی

قصه‌ای برای بزرگسالان و کودکان

اگر تجربه تماشای انیمیشن «Klaus» را داشته باشید متوجه خواهید شد که چگونه یک قصه یا افسانه می‌تواند تبدیل به اثری جذاب برای کودکان و حتی بزرگسالان شود. انیمیشن گرگ گردان ها دقیقا چنین کاری را انجام می‌دهد. تام مور افسانه گرگ‌ها را که در ساختار اسطوره‌ای اقوام سلتی وجود دارد با یک داستان هیجان‌انگیز در می‌آمیزد.

از دست ندهید
انیمیشن‌های «هتل ترانسیلوانیا» از بدترین تا بهترین

قصه درباره دختری انگلیسی است که به همراه پدرش راهی ایرلند شده‌اند. پدر این دختر که شکارچی گرگ بوده به دستور حاکم شهر که فردی مستبد و با درون مایه‌های مذهبی است، تلاش می‌کند تا گله گرگ‌ها را شکار کند. اما این گله گرگ خاصیت عجیبی دارند، زیرا یک مادر و دختر که به هادیان گرگ مشهور هستند آن‌ها را هدایت می‌کنند.

انیمیشن گرگ گردان ها

گرگ‌ها و جهان اسطوره‌ای

هادیان گرگ که در این انیمیشن به تصویر کشیده می‌شود، انسان‌هایی هستند که در زمان خواب توانایی دگرگیسی به گرگ را دارند. گرگ مفهومی اسطوره‌ای است که در اساطیر سلتی از آن به عنوان حیوانی با قدرت‌های جادویی یاد می‌شود. گرگ‌ها در واقع یکی از کهن‌ترین نمادهای اسطوره‌ای هستند که در جهان وجود دارند. نمادهایی که با طبیعت وحشی پیوند قوی برقرار کرده‌اند.

معرفی انیمیشن برای آشنایی با حیوانات

گرگ‌ها نمادی از سفری زنانه به حساب می‌آیند. سفری که در آن گرگ به عنوان مادر طبیعت و پرورش دهنده تداعی می‌شود. همچون اسطوره به وجود آمدن روم باستان که در آن دو برادر به نام‌های رموس و روملوس توسط یک گرگ پرورش می‌یابند. از سویی گرگ‌ها به عنوان راهنما و محافظ جنگل نیز در اساطیر سلتی بازنمایی می‌شوند.

اثری که فقط درباره اسطوره‌ها نیست

تمامی این نمادپردازی‌هایی که در اساطیر وجود دارند، در انیمیشن گرگ گردان ها نیز دوباره تعریف شده‌اند. ما در اثر شاهد حضور مادر و دختری هستیم که هر دو توانایی دگردیسی به گرگ‌ها را دارند. تغییر ظاهری که در فرهنگ عامیانه سلتی به گرگ‌ها نسبت داده می‌شود. بن مایه اصلی اثر نیز درباره همین توانایی دگردیسی است.

از دست ندهید
۱۰ انیمیشن برتر که با یک صحنه نابود شدند

هرچند که انیمیشن تام مور سعی می‌کند همچون آثار دیگری چون «Valhalla» درباره اساطیر باشد، اما درباره سیاست و مذهب نیز کنایه‌هایی را بیان می‌کند. به طور مثال در نمایش طبیعت و محیط شهری، تام مور با حجم‌های هندسی نرم و رنگ‌های روشن و طلایی سعی می‌کند طبیعت را به تصویر بکشد. از سویی حجم‌های هندسی غیر نرم همچون مربع و مثلث که زوایای تیز دارند، شاکله محیط شهری را می‌سازند.

والف واکرز

ایرلند مقابل انگلستان

مور در تصویرسازی شخصیت‌های خود نیز این چنین عمل می‌کند و حاکم شهر را فردی مذهبی با دین مسیحیت به تصویر می‌کشد که به اسم خداوند طبیعت را نابود و حتی در انتها نیز با نام خداوند خود را به دره می‌افکند. تعبیرسازی که مخاطب خود را از دین زده و در عوض تلاش می‌کند تا طبیعت را در نظرش برجسته کند.

کارگردان انیمیشن گرگ گردان ها حتی درباره اختلافات سیاسی انگلستان و ایرلند نیز همچون فیلم «Belfast» کنایه‌هایی را در اثر خود گنجانده است. همچون صحبت‌هایی که مردمان ایرلندی شهر درباره پدر و دختر شکارچی یا سربازان انگلیسی انجام می‌دهند. با وجود تمام نکات پنهان در اثر تام مور، باید گفت که انیمیشن «Wolfwalkers» اثری قابل تامل است.

نقد فیلم بلفاست Belfast – زندگی در ایرلند شمالی

انیمیشنی جذاب که در کنار مفاهیم خاصش، مخاطبان کودک را با پیامی جذاب درباره محیط‌زیست همراه می‌کند. پیامی که ارزش یکبار دیدن را دارد. با تشکر، نظرات خود را درباره نقد انیمیشن گرگ گردان ها در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید